Zatvaranje perforacije septuma

Zatvaranje perforacije nosnog septuma

O zahvatu

Perforacija nosnog septuma je stanje u kojem postoji rupa ili otvor u nosnom septumu, pregradi koji odvaja dvije nosne šupljine. Uzroci nastanka perforacije mogu biti različiti:

  • prethodna trauma nosa

  • određene kronične infekcije ili upalna stanja

  • određene autoimune bolesti

  • dugotrajna uporaba određenih lijekova (sprejeva i kapi za nos) ako se pretjerano koriste, mogu doprinijeti razvoju perforacija septuma

  • određene droge, poput kokaina, mogu oštetiti septum i uzrokovati perforacije

  • daleko najčešći uzrok perforacije septuma jest komplikacija prethodnih operacija nosa Simptomi perforacije nosnog septuma mogu uključivati začepljenost nosa, krvarenje iz nosa, kroničnu bol u području nosa, stvaranje krasti i povremeno zviždanje pri disanju kroz nos

Perforacija septuma 1
Perforacija septuma 2

Mogućnosti liječenja obično ovise o veličini i uzroku perforacije:

  • A. U nekim slučajevima male perforacije mogu se liječiti konzervativno upotrebom slanih otopina za nos, ovlaživanja i lokalnih masti za ublažavanje simptoma. Međutim, ako perforacija uzrokuje značajne probleme ili je prevelika, potrebna je intervencija.

  • B. Silikonski gumb ili udlaga je umetak izrađen od silikona koja se umetne u perforaciju kako bi se prekrio otvor i olakšali simptomi.

  • C. Kirurško zatvaranje – kod većih i simptomatskih perforacija. Uključuje različite tehnike poput zatvaranja režnjevima sluznice septuma, presatke hrskavice sa nosnog septuma ili uške, presatke mekih tkiva sa udaljenih mjesta na tijelu, te endoskopske minimalno invazivne tehnike zatvaranja.

Kod svakog pacijenta bitno je procijeniti specifično stanje i odrediti najprikladniji plan liječenja.

Prijeoperativna procjena

Potreban je ORL pregled, endoskopski pregled nosne šupljine, procjena veličine perforacije i planiranje najprikladnije metode liječenja.

Operacijski postupak

Operacija se izvodi u općoj anesteziji.

Endoskopski se iza mjesta perforacija odigne i mobilizira režanj sluznice septuma i dna nosne šupljine baziran na ogranku prednje etmoidne arterije. Režanj se rotira i njime se prekrije i zatvori perforacija septuma. Režanj se učvrsti šavima naseptumu.

Odignut režanj Odignut režanj
Režanj pokriva perforaciju Režanj pokriva perforaciju

Postavi se silikonska udlaga kojom se fiksira režanj uz septum. U nosnicu na strani režnja postavi se mekani spužvasti tamponi koji se lako vadi nakon 1 do 2 dana, nema potrebe za tamponadom sa gazom koja je neugodna za pacijenta (zapravo se i ne smije stavljati zbog opasnosti da se prilikom vađenja poremeti režanj).

Oporavak

Pacijenti obično odlaze kući isti dan ili sutradan nakon kratkog razdoblja promatranja. Mekani spužvasti tamponi se uklanjaju nakon 1-2 dana. Preporučuje se nježno ispiranje nosne šupljine fiziološkom otopinom I primjena antibiotske masti. Silikonska udlaga se odstranjuje nakon 7-10 dana. Vrijeme oporavka varira, ali većina ljudi može se vratiti svojim normalnim aktivnostima unutar 7-10 dana.

Zatražite pregled
Narudžbama putem telefona i emaila upravlja Poliklinika Ivković.

Imate li pitanje?

Vaša poruka je uspješno poslana!